
Iako je u
kladionicama zabranjeno klađenje
mlađima od osamnaest godina, osječki su
tinejdžeri u mnogima od njih stalni posjetitelji. Kako upozoravaju iz
PU osječko-baranjske, kontakt-policajci u kladionicama bilježe velik broj učenika sa školskim torbama, koji prije nastave pokušavaju zaraditi na igrama na sreću!
- Željni brzog i lakog novčanog dobitka školarci okušavaju sreću na klađenju trošeći novac koji im roditelji daju za mjesečne putne karte ili užinu. U kladionicama ih je sve više, a koliko je situacija ozbiljna najbolje govore podatci iz naših preventivnih akcija kojima je cilj sprječavanje pojava i uzroka delinkventnog ponašanja maloljetnika. Tako su kontakt-policajci u jednoj akciji koja je obuhvatila dva uzastopna vikenda zabilježili šest prekršaja u kojima su trgovačka društva koja priređuju kladioničarske igre omogućila posjet i sudjelovanje u igri maloljetnim osobama. A oni predstavljaju tek vrh sante leda, kaže
Franjo Lulić, linijski inspektor iz
Odjela za javni red i koordinator kontakt-policije PU osječko-baranjske.
Kako ističu iz Odjela za javni red, maloljetnici u kladionicama ponajviše predstavljaju problem jer lako postaju
ovisni o klađenju, a kako nemaju svoj izvor prihoda, zbog ovisnosti počinju
krasti.
- Počinje se s malim iznosima. No nekoliko dobitaka ih ohrabri i oni krenu ulagati više i tako brzo dođu do točke kada im je normalno za listić u kladionici uplatiti 100 kuna. Kada se pak ulozi povećaju, više ih ne mogu pokrivati od džeparca i odaju se kriminalu. Prvo roditeljima na prijevaru izvlače novac, a potom od njih i kradu. Krasti počinju i od vršnjaka. Prije svega mobitele i novčanike, a potom sve što im padne pod ruku, priča Lulić, te dodaje kako s takvim navikama tinejdžeri ulaze u
začarani krug kriminala iz kojeg je teško izaći.
Dr. Kribl: Na klađenje djecu navode roditelji!
Iz
Centra za prevenciju i liječenje bolesti ovisnosti potvrđuju kako je na području Osijeka sve više djece kod kojih se stvara ovisnost o igrama na sreću. Kako upozorava dr.
Marija Kribl, za to su u velikom broju slučajeva krivi roditelji.
- U anketi koju smo proveli velik se broj petnaestogodišnjaka izjasnio da posjećuje kladionice. Većina dječaka koja se kladi prvi je put u kladionicu otišla s ocem, te se kladila uz očev blagoslov. To je ono što svi roditelji trebaju imati na umu prije negoli krenu optuživati druge za djetetovu ovisnost, kaže dr. Kribl.
Tekst: Ivana Kukić Solar/Glas-Slavonije.hr
Foto: Daniel Antunović/arhiva 031