Vodovod Osijek i službeno je od Vijeća za vodne usluge, odnosno Vlade RH
zatražio odgodu primjene Uredbe o najnižoj cijeni vodnih usluga do kraja ove godine. Riječ je o aktu na čije je posljedice - poskupljenje vode za male potrošače (građane), a istovremeno manje račune za velike (industriju i sl.) - nedavno upozorio direktor Vodovoda
Ljubomir Novoselić. Uredbom, koja bi trebala stupiti na snagu početkom travnja, cijena vodnih usluga podijeljena je na fiksni i varijabilni dio; drugim riječima, predviđa uvođenje plaćanja paušala. To, smatra Novoselić, nije bilo potrebno, a samu uredbu naziva “konfuznom, nedorečenom i teško primjenjivom”.
-
Da je netko prije donošenje Uredbe napravio simulaciju njezina utjecaja na potrošače, vjerujem da ju ne bi donijeli. Ako ništa drugo, ne bi dobili suglasnost politike da se takav akt donese u izbornoj godini” - rezonira
Novoselić te ponavlja da se
penaliziraju oni koji racionalno troše, a povlađuje onima koji puno troše.
Ističe kako je riječ o, u načelu, dobroj ideji, no koja je “lošim pristupom totalno iskompromitirana”. Podržava mogućnost uvođenja paušala, no smatra da je trebalo ostaviti mogućnost lokalnoj samoupravi da sama odluči hoće li ju uvesti ili ne. Vodovod u svome zahtjevu za odgodu primjene Uredbe upozorava na
niz nejasnoća, pa čak i na nepodudarnosti Uredbe i Zakona o vodama, Zakona o socijalnoj skrbi i Zakona o zaštiti potrošača. Na potonje već je javno upozorila i Hrvatska udruga za zaštitu potrošača. Novoselić zaključuje da u svome zahtjevu nisu sami te navodi još nekoliko vodovoda koji su poslali ili, prema njegovim saznanjima, namjeravaju poslati sličan zahtjev.
HUZP: Krši se zakon
Zbog sporne Uredbe Vladi RH još se 14. listopada, a potom i 12. siječnja obratila Hrvatska udruga za zaštitu potrošača. Smatraju da Uredba ne poštuje Zakon o zaštiti potrošača. “
Dužnost je potrošača platiti ono što potroši. Zalažemo da se svi troškovi plate kroz jediničnu cijenu, u ovom slučaju prema cijeni m3 vode”, kažu u svome dopisu premijerki. I oni upozoravaju da će “
potrošači koji malo troše i ekološki se ponašaju plaćati puno veću cijenu po m3 jer moraju plaćati mjesečnu naknadu... koja se kreće i do 50 kuna”, upozorio je HUZP. Dopise je moguće pronaći na njihovoj web stranici (huzp.hr).
Autor :
M.Mihaljević/
Glas-Slavonije.hr
Foto :
Osijek031.com/
Arhiv