
U organizaciji
Udruge za rad s mladima Breza, a uz podršku i pokroviteljstvo
Europske komisije i
Grada Osijeka, započeo je rad na projektu
„Osijek – Grad dobrih poruka“. Cilj projekta je kroz akciju na društvenim mrežama, te kroz radionice u udrugama civilnog društva i javnim ustanovama, sakupiti što više „dobrih“ poruka koje bi krasile osječke fasade, prometnice, podvožnjake, kontejnere...
Prve poruke osvanule su na novim osječkim klimatiziranim tramvajima, koji će gradom početi voziti već danas!
Tri tramvaja kupljena su od zagrebačkog
ZET-a, a iako se radi o tramvajima starim četrdesetak godina, renoviranjem, klimatiziranjem i oslikavanjem udahnut im je novi život!
Cilj projekta je u ovo tužno doba grad učiniti što ljepšim mjestom za život, kao i potaknuti mlade na aktivno sudjelovanje u oblikovanju izgleda osječkih ulica, kako kroz osmišljavanje poruka, tako i kroz pretvaranje poruka u mini-grafite.
U projektu mogu sudjelovati svi ljudi dobre volje, a ako baš Vi imate neku lijepu poruku, koja bi učinila ovaj grad ljepšim, Breza vas poziva da je do
20. lipnja pošaljete:
na
e-mail:
grad.dobrih.poruka@gmail.com uz ime, prezime, adresu, datum rođenja i broj telefona/mobitela
na
facebook:
http://www.facebook.com/OsijekGradDobrihPoruka
poštom: Udruga Breza, L.Jagera 12, Osijek 31000 s naznakom "Osijek - Grad dobrih poruka"
Pravila:
1. poruka treba biti osobna; napisana u 2. licu - "ti poruke" (primjer: "Baci smeće, a i pokoju brigu", "Ne brini, dobra si majka", ...)
2. poruka ne bi trebala sadržavati više od 8 riječi (uključujući veznike, prijedloge, ...)
O Brezi
Udruga za rad s mladima Breza osnovana je 2001. godine kao nevladina udruga s ciljem pružanja podrške mladima koji su trebali napustiti ustanove socijalne skrbi, a nisu imali kamo. Iste je godine u Čepinskim Martincima (Istočnoj Slavoniji) osnovna je Stambena zajednica „Breza“ kako bi se pružila pomoć djeci i mladima (od 12 do 21 godine) kod kojih je izostala primjerena obiteljska podrška. Ova Stambena zajednica osnovana je kao prva proizvodna zajednica u Hrvatskoj u kojoj djeca i mladi uče razne životne vještine (vođenje kućanstva, kuhanje, povrtlarstvo, voćarstvo, izrada svijeća, briga o životinjama, šivanje, osnove stolarskog zanata, ...) kako bi se afirmirali kroz rad, stekli potrebno samopouzdanje, razvili pozitivnu sliku o sebi. Od samoga početka surađujemo sa švicarskim stambenim zajednicama Starenegg provodeći program „Doživljajne pedagogije“
Tekst i foto:
Mladen Kovačević