
Sukladno odredbi čl. 22., čl. 40. i čl. 41.
Zakona o medijima objavljujemo osvrt i ispravak netočnih informacija navedenih u članku „
Gradonačelnik Bubalo otkazao angažman Željku Lončariću Žecu – Osječani ostali bez voditelja dočeka“ autora
Gorana Flaudera.
Ispravak netočnih informacija koje nam je poslala
Uprava Glasa Slavonije d.d. objavljujemo u potpunosti i u izvornom obliku:
Zbog zaštite poslovnih interesa i ugleda
Glasa Slavonije d.d. te njegovih medija dnevnih novina „
Glas Slavonije“ i radiopostaje „
Slavonski radio“, te zbog dovođenja u zabludu javnosti objavom netočnih i neprovjerenih informacija, želimo reagirati na članak objavljen 31. prosinca 2012. godine na Vašem portalu „osijek031.com“ pod naslovom „
Gradonačelnik Bubalo otkazao angažman Željku Lončariću Žecu – Osječani ostali bez voditelja dočeka“ autora
Gorana Flaudera.
Autor je u navedenom članku, na temelju činjenice da je gospodin
Željko Lončarić - Žec otišao iz „Glas Slavonije“ d.d. i da mu je navodno zbog toga grad Osijek otkazao već dogovoreni angažman kao voditelja programa na
dočeku Nove godine na Trgu Ante Starčevića, pokušao Vaše čitatelje upoznati s događanjima oko organizacije dočeka Nove godine u Osijeku. No, istovremeno, bez povoda i ničim izazvan, iskoristio je priliku da na neprimjeren, uvredljiv i nekolegijalan način iznose niz neistina, neprovjerenih informacija i besmislenih konstrukcija o Glasu Slavonije d.d., njegovim medijima i zaposlenicima.
Točno je da gospodin
Željko Lončarić od 01. siječnja 2013. godine više nije uposlenik „Glasa Slavonije“ d.d., odnosno da više nije urednik i voditelj na našoj radio postaji „Slavonski radio“. Točno je i da smo ga pokušali zadržati, ali je on ustrajao na otkazu ugovora o radu i korektno i profesionalno odradio svoj otkazni rok.
Nije točno i čista je autorova konstrukcija da je „
... Kao kolateralna žrtva tog medijskog transfera pala je i glavna urednica Slavonskog radija, Gordana Kovačević, ...“, kao i da su „
... odgovorni u Glasu Slavonije na nju svalili svu krivicu. ...“. Nije točno ni da je „
... Marijan Beljan, zamjenik predsjednika Uprave, potom od nje zatražio ostavku ...“, kao ni da je „
... usmeno joj dao otkaz i naložio da pokupi stvari. ...“. Činjenica je da Gordana Kovačević nije dobila otkaz („
usmeni otkaz“ ne postoji), da je bila glavna urednica „Slavonskog radija“ od 2008. godine i do 21. prosinca 2012. godine, da joj je sredinom 2013. godine isticao petogodišnji mandat i da je sukladno postignutom dogovoru od 22. prosinca 2012. godine na novom radnom mjestu na radio postaji u okviru Društva.
Nadalje, autor na jedan neprimjeren i uvredljiv način navodi „
... Glas Slavonije, kojega Osječani kolokvijalno nazivaju Glavaševim kupusnim listom...“ i na taj način grubo vrijeđa sve one koji su vezani uz Glas Slavonije. To su prije svega čitatelji (cca. 100.000, koliki je dnevni doseg tiskanog izdanja i portala Glasa Slavonije), poslovni partneri, autorovi kolege novinari, kao i svi ostali uposleni. Autoru vjerojatno ne odgovaraju činjenice što tržišni udio i utjecaj dnevnih novina raste, kako u gradu Osijeku, tako i u Osječko-Baranjskoj županiji i regiji (udio Glas Slavonije na tržištu dnevnih novina u gradu Osijeku više od 80 %, uz procijenjeni utjecaj od 90 %, a u Osječko-baranjskoj županiji više od 70 % uz procijenjeni utjecaj od 80 %) pa pokušava na tako grub i nekolegijalan način umanjiti značaj i naštetiti ugledu Glasa Slavonije.
Autor u više navrata na neprimjeren i tendenciozan način povezuje vlasništvo i poslovanje Glasa Slavonije d.d. s Branimirom Glavašem i HDSSB-om. Tako, između ostalog, navodi da je „
... stvarni gazda tih medija je Branimir Glavaš. ...“ i da je : „
... je Slavonski radio (osim Glasa Slavonije i Slavonske televizije) jedan od medija glasnogovornika HDSSB-ove vlasti. Tim se lokalnim medijima iz gradskog i županijskog proračuna te s računa gradskih i županijskih poduzeća po nalogu HDSSB-ove vlasti godišnje prenosi nekoliko milijuna kuna, što se po uzvraćenoj zahvalnosti jasno vidi u njihovoj uređivačkoj politici.“.
Želimo naglasiti da je Glas Slavonije d.d. nakladnik dnevnih novina «Glas Slavonije», časopisa «Agro glas» (dvotjednik za poljoprivredu), časopisa «Glas lova i ribolova» (mjesečnik za lovce i ribolovce) i koncesionar radiopostaje «Slavonski radio». Glas Slavonije d.d. kao trgovačko društvo na tržištu djeluje samostalno i neovisno o bilo čijem utjecaju ili političkom patronatu, što se očituje u vlasničkoj strukturi i u samom poslovanju Društva.
Većinski vlasnik Glasa Slavonije d.d. je management kompanija, Osječki list d.o.o. Osijek, koja ima 75% dionica, Hypo Alpe-Adria-Bank d.d. 15%, a preostalih 10% dionica je u vlasništvu ostalih dioničara Društva.
Glas Slavonije d.d. je isključivo tržišno orijentiran i ni u jednom dijelu nije financiran od jedinica lokalne i (područne) regionalne uprave, političkih stranaka, kao ni bilo kojih drugih pravnih i/ili fizičkih osoba.
Grad Osijek, gradske tvrtke, Županija Osječko-baranjska i županijske tvrtke su u ukupnim prihodima Glas Slavonije d.d. u 2012. godini sudjelovale s cca. šest posto (6%).
Na ovu autorovu tvrdnju da smo „
... glasnogovornici HDSSB-ove vlasti. ...“ pitamo se: Smatra li autor da bi mediji Glasa Slavonije d.d. trebali, zbog trenutne aktualnosti, dati isti i/ili veći prostor događanjima u Istarskoj županiji i gradu Puli, a sve kako bi pokazali svoju „
neovisnost o lokalnoj vlasti“? Istovremeno, smatra li autor da bi se Osječko-Baranjska županija i grad Osijek i njihove tvrtke trebale oglašavati kod naših kolega u „Glasu Istre“ iz Pule i njima „
...prenositi nekoliko milijuna kuna ...“, a sve kako bi dokazale da nemaju odnose s medijima Glasa Slavonije d.d..
Zaključno, autor u članku navodi da su zaposlenici „Glasa Slavonije“ d.d. „
... već dugo nezadovoljni ne samo niskim plaćama (jer zaposlenici Glasa Slavonije i Slavonskog radija na dnu su po primanjima među medijskim kućama otkako im je prošle dvije godine plaća smanjena 35 posto), nego i političkim pritiscima na novinarski rad zbog kojih već godinama rade pod strogom autocenzurom. ...“ i tako dolazi u kontradikciju s obzirom na ranije navode da se tim istima medijima „
... prenosi nekoliko milijuna kuna...“.
Insinuira li time da Društvo ne zna gospodariti tim „milijunima“, ili da oni negdje nestaju, ili je to ipak dokaz da „Glas Slavonije“ i „Slavonski radio“ ovise primarno o tržištu, odnosno o svojim čitateljima, slušateljima i oglašivačima.
Autorova teza da novinari „
... rade pod strogom autocenzurom. ...“ je vrlo tendenciozna i još jedna u nizu zlonamjernih konstrukcija.
Objavom niza netočnih i neprovjerenih informacija nanesena je šteta ugledu i interesima Glasa Slavonije d.d. i dnevnim novinama «Glas Slavonije», a da nitko iz Vaše redakcije, pa niti sam autor, s nama nije kontaktirao, niti zatražio relevantne informacije.
U cilju točnog i potpunog informiranja čitateljstva Vašeg portala, želimo ukazati na neprimjerenost ovakvog načina pisanja, a što u krajnjoj liniji šteti i ugledu Vašeg portala.
S poštovanjem,
Uprava Glasa Slavonije d.d.
Ivan Šimić, predsjednik Uprave
Marijan Beljan, član Uprave