Kako što je ranije najavljivano i upozoravano, osječko područje našlo se u srcu vrlo izražene atmosferske
nepogode. Današnji je dan u
Panonskoj nizini od ranog jutra bio iznimno raznolik i zanimljiv. Dok je na sjevero-zapadu Hrvatske i zapadu Mađarske još od drugog dijela noći bilo dosta svježe uz slabu kišu i slab do umjeren sjeverni vjetar, istočna Slavonija i Baranja, istočna Bosna, Vojvodina i istočna Mađarska bile su u prednjem sektoru ciklone te je u te krajeve pritjecao relativno topao zrak bogat vlagom.
Osobito je toplo bilo u južnom Banatu gdje je u Banatskom Karlovcu izmjereno čak 29,0°C. Iako na području Osijeka nije bilo toliko toplo, većina ljudi mogla je osjetiti sparinu i 'vrlo težak' zrak. Uz navedeni dotok vlage, toplina je bila glavni uzrok razvoja vrlo snažnih olujnih sustava koji su svoj put započeli sredinom dana u srednjoj Bosni. Nošene umjereno jakom južnom visinskom strujom, te su se oluje postepeno kretale prema Slavoniji i Baranji i Vojvodini. Jedna olujna masa ušla je u Hrvatsku oko 14:30 sati istočno od Slavonskog Broda i činilo se da će svojom glavninom proći zapadno od Osijeka.
Međutim, tada je sustav malo promijenio svoju putanju i udario svojom glavninom na centar grada. To se događalo oko 17 sati. Sat na radaru namješten je prema UTC vremenu.
Petnaestak minuta kasnije centar oluje već je bio sjeverno od grada.
Pogledajte i...
[FOTO i VIDEO] Olujno nevrijeme praćeno tučom pogodilo Osijek!
Kako je približavanje nevremena izgledalo kroz objektive fotoaparata, pogledajte na ovim fotografijama:
Što je oluja bila bliža, oblaci su izgledali sve strašnije.
Kad je sustav došao već dosta blizu, počela se razaznavati linija zatvaranja neba prošarana "zlokobnim"
fraktokumulusima.
Nakon toga,
nepogoda je udarila svom svojom silinom. Počeo je prolom oblaka, zapuhao je jak jugozapadni vjetar, a mjestimično je bilo i
tuče veličine zrna graha (Bosutsko naselje). Zanimljivo je da je centar oluje prošao središtem grada gdje je u vrlo kratkom vremenu palo oko 25 mm kiše. Nakratko je došlo i do jednog vrlo rijetkog meteoroškog fenomena -
downburst-a. Ovaj engleski izraz nema adekvatni hrvatski prijevod, a narodnim riječnikom bi to nazvali trenutak kad se nebo spoji sa zemljom. To najbolje dočarava ova fotografija.
Nevrijeme je svojom glavninom prešlo i preko
Bilja. Tamo je u nekih pola sata palo čak
31 mm kiše. Krajnji istok i zapad Osijeka nisu tako jako stradali. U
Retfali je palo "samo"
16 mm kiše. Službena postaja DHMZ-a u
Čepinu našla se također na udaru ove oluje te je tamo palo
26 mm kiše. Zanimljivo je da je osječki
aerodrom u Klisi ovaj sustav
mimoišao pa je tamo kiše bilo tek poslije. Jakih grmljavinkih pljuskova bilo je i u Bosni i Vojvodini. Na području Iloka i Bačke Palanke, koje je zahvatio jedan drugi olujni sustav, mjestimično je palo i više od 40 mm kiše dok je izmjerena količina kiše u Tuzli iznosila 37 mm.
Kiše će u središnjim i istočnim dijelovima Panonske nizine biti i
sutra, samo što će se njezino padanje događati u puno 'mirnijem' obliku. Više o tome čitajte kao i
uvijek na:
panonmeteo.com
Tekst: Krunoslav Pavlović/Panonia Meteo
Pogledajte i...
[FOTO i VIDEO] Olujno nevrijeme praćeno tučom pogodilo Osijek!