
Izmjenama
Prekršajnog zakona koje stupaju na snagu sutra,
1. lipnja, uvodi se niz novosti u
plaćanju kazni čiji je cilj rasteretiti sudove te povećati stupanj naplate izrečenih prekršajnih (novčanih) kazni i učinkovitost prekršajnog postupka. Evo nekih od novosti koje novi Prekršajni zakon sadrži.
Uvodi se tzv. beznačajni prekršaj
Sužava se definicija prekršaja i uvodi se tzv. beznačajni prekršaj. Tužitelji
neće pokretati postupak ako je stupanj ugrožavanja ili povrede zaštićenog dobra neznatan i ako nema potrebe za kažnjavanjem. Time se žele obeshrabriti predlagatelji zakonskih propisa da propisuju prekršajno kažnjivim ona ponašanja koja to ne zaslužuju. O "beznačajnosti" prekšaja odlučuje policajac na terenu, a takvi se prekršaji neće unositi u bazu dok se ne napravi informatička baza.
Tko plati odmah proći će upola jeftinije
Ako kaznu platite na licu mjestu, dobit ćete popust
od 50%, ali samo ako je propisana kazna
do 2.000 kuna. Ako nemate toliko gotovine kod sebe, policajac će vam dopustiti
odlazak do bankomata ako je neki u blizini, ali ako bankomata nema, mogućnost popusta na kaznu
ne postoji. Naime, iako je najavljena mogućnost plaćanja karticama, to će profunkcionirati tek kasnije jer policija još ne raspolaže s dovoljno
POS aparata. Onaj tko kaznu plati u zakonskom roku, smatrat će se da je platio puni iznos kazne ako plati samo dvije trećine izrečene novčane kazne.
Ako ne platite kaznu, neće vam izdati vozačku, registraciju…
Od
1. siječnja iduće godine uvodi se
Registar izrečenih, a neuplaćenih novčanih kazni, a osobama koje se nađu u Registru
uskratit će se mogućnost izdavanja ili produljenja vozačke dozvole i registracije vozila, sudjelovanja na natječajima u postupcima javne nabave, osnivanja pravnog subjekta, registriranja obrta i samostalne djelatnosti itd.
Uvodi se paušalno plaćanje kod prigovora i žalbenih postupaka
Kako bi se demotivirali okrivljenici da podnose neutemeljene prigovore i žalbe koji su često dovodili do zastare, uvodi se određivanje
paušalne svote troškova postupka za drugostupanjsko odlučivanje kad je utvrđena prekršajna odgovornost okrivljenika. Na taj način će okrivljenici razmisliti isplati li im se podnositi prigovore i žalbe.
Kod prvog prekršaja možete dobiti oprost
Onaj tko prvi put napravi neki prekršaj, može dobiti
oprost ako otkloni posljedicu, plati štetu ili propisanu obvezu. Sve do nepravomoćne odluke tužitelji mogu odlučiti ne pokrenuti ili ne nastaviti prekršajni progon ako ocijene da to nije svrhovito.
Tužitelj i okrivljenik mogu pregovarati o uvjetima priznavanja krivnje i sankciji
Tužitelj i okrivljenik moći će
pregovarati o uvjetima priznavanja krivnje i
sporazumjeti se o sankciji. U policijskim postajama bit će policijski službenici koji će se baviti odmjeravanjem kazne i ublažavanjem, ali kaznu
neće moći spustiti ispod minimuma zakonom propisanog za pojedino djelo. Sporazum između tužitelja i okrivljenika potom se dostavlja sudu koji ga potvrđuje ili odbija ako ocijeni da je na štetu okrivljenika, nezakonit ili da se njime ne postiže svrha kažnjavanja.
Prekršajna kazna naplaćivat će se putem ovrhe
Prekršajne kazne bit će ovršne isprave pa će se prisilno naplaćivati prema ovršnim propisima, a ako nemate ništa na što vam mogu "
sjesti", mijenjat će se za rad za opće dobro po principu
300 kuna za dva radna sata. Jedino ako prekršitelj na to ne pristane, ide u zatvor (300 kuna jedan dan zatvora), čime se žele rasteretiti prenapučeni zatvori.
Bit će tu još izmjena, poput one da će tužitelji (državni odvjetnik, tijelo državne uprave, pravna osoba s javnim ovlastima, oštećenik) morati pribaviti adresu okrivljenika, a ne sud. U manje složenim predmetima uvode se drugostupanjska vijeća na prekršajnim sudovima u Splitu, Rijeci, Osijeku i Zagrebu čime će se smanjiti broj predmeta na sada
pretrpanom Visokom prekršajnom sudu.
Izmjene će se primjenjivati i na prekršaje počinjene
prije 1. lipnja.
Tekst: M.M./Osijek031.com