Organizacija za građanske inicijative, u sklopu programa Leonardo Da Vinci, provodi dvogodišnji projekt "Way to learn to work" . Ovaj projekt partnerski provodi 9 EU zemalja (Nizozemska, Španjolska (Kanarski otoci), Italija, Njemačka, Rumunjska, Škotska, Irska ,Belgija i Hrvatska). Ovo partnerstvo daje mogućnost razmjene i širenja dobrih praksi i istraživanje novih načina za prilagodbu postojećih i novih inovativnih (kratkoročnih) strukovnih treninga kao bitnom i efektivnom djelu unutar procesa zapošljavanja mladih.
Skup će se održati:
5. lipanj 2014- Hrvatski zavod za zapošljavanje, Područni ured Osijek, Kneza Trpimira 2, 31000 Osijek, od 8:30 do 16:30
6.lipanj 2014- Centar za poduzetništvo & BIOS Poduzetnički Inkubator, Josipa Jurja Strossmayera 341, 31000 Osijek, od 8:30 do 15:00
Za 05. lipanj u protokolarnom dijelu skupa najavili su nam se predstavnici Grada, Županije i HZZ PU Osijek
Ukratko o projektu:
Skriveno:
- Dvogodišnji partnerski projekt koji se provodi u 9 europskih zemalja (Nizozemska,Kanarski otoci, Italija, Njemačka,Rumunjska, Hrvatska, Škotska, Belgija, Irska). Partnerstvo okuplja lokalne, nacionalne i internacionalne partnere (14 ključnih partnera i 5 tihih partnera) 9 EU zemalja koje su uključene u politike i provedbu reintegracije/Programa za rad mladih (dugotrajno) nezaposlenih osoba. To će im dati mogućnost razmjene i širenja dobrih praksi i istražvanje novih načina za prilagodbu postojećih i novih inovativnih (kratkoročnih) VET (strukovnih) treninga kao bitnom i efektivnom djelu unutar procesa zapošljavanja i strategija (npr „Prvo rad“, školsko naukovanje).
- Najvredniji od svih kapitala je ulaganje u mlade ljude. Kratkoročni (VET-) trening je bitan u uspostavljanju veza između mladih i tržišta rada. Naravno, kulture i sustavi se razlikuju. Ovo partnerstvo će istražiti korištenje i mogućnosti kratkoročnih obrazovnih (VET)-programa za povećanje kompetencija mladih za uspostavljanje veze s tržištem rada. Na ovaj način želimo stvoriti nove ideje za politiku tržišta rada i instrumente u zemljama partnerima, Nizozemskoj, Velikoj Britaniji (Škotska), Irskoj, Njemačkoj, Belgiji, Rumunjskoj, Hrvatskoj, Španjolskoj i Italiji.
- Nezaposlenost mladih je ogroman izazov koji treba rješavati zajednički i na realan način. Trebamo inicijative koje imaju potencijal uspjeha. Ovo partnerstvo je takva inicijativa. Mi ćemo to učiniti tako da istražimo i usporedimo korištene lokalne i nacionalne obrazovne programe strukovnog obrazovanja i osposobljavanja (koji se koriste od strane glavnih dionika i tihih partnera) usmjerene na (dugoročno) nezaposlene mlade osobe i mogućnosti da ih se prilagodi pristupu "Prvo rad" (npr. Werkcenter Model, ali i programi koji pristupaju školskom strukovnom obrazovanju) u zemljama partnerima. Činjenica je da su mladi ljudi koji su dugoročno isključeni kao radna snaga, lišeni učenja na radnom mjestu, te tako ostaju bez potrebnih vještina . Glavna točka je, dakle, kako nezaposleni mladi mogu upisati i dovršiti strukovno obrazovanje (stjecanja radnog iskustva) te dobiti formalni certifikat. Konačno: kritični nalaz je da uspješni rezultati, osim onih vezanih za daljnje obrazovanje ili zapošljavanje, mogu isplivati iz sudjelovanja u pristupu „Prvo rad“ i/ili VET (strukovnog) obrazvanja.
PARTNERSTVO SE FOKUSIRA NA KORIŠTENIM STRATEGIJAMA I POLITIKAMA VEZANIM ZA:
1. Suradnju s poslodavcima u regiji
2. Vrstu VET obrazovanja za mlade (dugotrajno) nezaposlene
3. Prijam / izbor učenika
4. Motivaciju učenika i potporu koju dobivaju od VET trenera ili njihovih organizacija
5. Rezultati učenika koji su vezani za mogućnost ulaska na tržište rada
TEME PARTNERSTVA SU:
- Istraživanje različitosti, prepreka i sličnosti trenutnih strategija zapošljavanja mladih nezaposlenih u svakoj partnerskoj zemlji. To će se istraživati na 3 nivoa (politički, organizacijski i sposobnosti pojedinačnog osoblja)
- Istraživanje i usporedba korištenih lokalnih i nacionalnih edukacijskih VET programa (korištenih od strane partnera), a koji se fokusiraju na (dugotrajno) nezaposlene mlade i mogućnostima prilagodbe tih programa pristupu „Prvo rad“ (Werkcenter Model) u zemlji partneru (što će se formalizirati certifikatima)
- Istraživanje posljedica i koraka koji su potrebni za pokretanje modela „Prvo rad“ sa VET programima koji postoje unutar lokalnog i nacionalnog nivoa i zakona svake partnerske zemlje.
- Razmjena i širenje prikupljenih informacija o korištenju kratkotrajnih obrazovnih VET programa kako bi se povećale sposobnosti mladih da se povežu s tržištem rada.
DO SADA SMO ODRŽALI SASTANKE:
Nizozemska,Kanarski otoci, Italija, Njemačka,Rumunjska
TEME SASTANAKA:
-Strukivno obrazovanje u pojedinim zemljama
-Statistika ( 1. vezana za nezaposlenost mladih-stope nezaposlenosti na državnom, regionalnom i lokalnom nivou, 2.broj mladih koji rano napuste školu, 3. Institucije koje podupiru aktivno uključivanje na tržište rada (zavodi za zapošljavanja, centri, institucije i sl)
-Mjere aktivnog zapošljavanja mladih
-Primjer dobre prakse (predstavljanje strukovne škole, ili druge slične obrazovne institucije
-Obilazak: primjer strukovne škole