Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Za topli studeni ogromni računi

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.12.2006. 9:13 
Naslov:  Za topli studeni ogromni računi
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Brojne stambene potrošače Toplane ovih su dana neugodno iznenadili, pa čak i šokirali računi za studeni, koji su, iako je on bio značajno topliji od prosjeka, višestruko veći od onih u listopadu.

Danas je posebno bila ogorčena jedna stanarka zgrade na uglu Huttlerove i Vukovarske ulice. Iako stanuje u novijem objektu, sagrađenom prije 15-ak godina i usto dobro toplinski izoliranom, preksinoć joj je za stan od 70-ak kvadrata stigao račun na čak 448 kuna, dva i pol puta više od listopadskih 190 kuna!

- Ne mogu vjerovati! Prošle sezone u zimskom razdoblju, kad je bilo puno hladnije, niti jedan račun za grijanje nije bio veći od 330 kuna. Uostalom, studeni je bio gotovo jednako topao kao listopad! Je li Toplana poskupjela grijanje a da nas nije obavijestila?! - pita sugrađanka.

Požalilo nam se još nekoliko potrošača Toplane iz različitih dijelova grada. Stanare nebodera na Sjenjaku i u Vijencu Ivana Meštrovića, primjerice, također su za studeni “obradovali” iznosi 2-3 puta veći od onih mjesec prije.

- Lani u isto vrijeme Toplana nas je također šokirala povećanim računima. No, tada su nam objasnili da su prešli na novi način obračuna, po kojemu ljeti plaćamo samo snagu, a u sezoni i potrošenu energiju. Tako izvan sezone za stan od 69 kvadrata plaćam 80-ak kuna, a cijelu prošlu zimu nijednom nisam platila više od 300 kuna. No, sada mi je stigao račun na čak 260 kuna! Zašto?! Pitam se što će tek biti kad zbilja zahladi?! Očajni smo - žali se stanarka sa Sjenjaka, uz pitanje “zašto Toplana nije malo slabije zagrijavala radijatore s obzirom na to da je uglavnom bilo toplo”.

U Toplani demantiraju da su poskupjeli grijanje. Dipl. inž. Zlatko Marković, tehnički rukovoditelj u Toplani, potvrđuje da su računi za studeni višestruko veći, no ističe da za to postoje realni razlozi. Potrošnja u kućanstvima je, tvrdi, ipak bila značajno povećana u odnosu na listopad, kada su, zbog kasnijeg početka sezone, grijali samo 20 dana.

Toplana: Tko želi, možemo mu manje grijati

- Mi smo, naravno, pratili temperature zraka i doista smanjivali grijanje po potrebi, ali ne više nego što je propisano. U ugovoru s Gradom stoji da temperatura u stambenim prostorima uvijek mora biti oko 20 stupnjeva Celzijevih. U studenom su jutra i večeri ipak bili puno hladniji i morali smo pojačano grijati. No, ako neki stanari žele da smanjimo zagrijavanje, neka nam njihov predstavnik suvlasnika uputi pismeni zahtjev. U takvim slučajevima grijanje smanjujemo za 10-15 posto - zaključuje tehnički rukovoditelj.

Autor: Tomislav Levak
Prenosimo s Jutarnji.hr

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
CatCloe
Offline
Ukupno postova: 3252
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.12.2006. 9:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

i mi smo dobili nenormalne račune za prošli mjesec! pa vani je bilo 20 stupnjeva, grijanje nije skoro uopće radilo.. kakvi jebeni monopolisti i lopovi..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
SmokeY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 371
Lokacija: Mece
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.12.2006. 9:35 
Naslov: Beark ! Re: Za topli studeni ogromni računi
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sta se tu moze, ocigledno je da je u pitanju neka muljaza...

Evo, iako ja zivim u baranji treba nam stici plinifikacija mjesta pa sad razmisljam koliko bi mi to bilo isplativo davati 300-400 Kn mjesecno i da li bi mi bilo bolje i dalje trpat drva koja i nisu ekstra skupa ako se malo snadjes.

Jedino im je mana sto se moras zajebavati sa drvima a ovako ugrijem kucu pokretom ruke.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.12.2006. 13:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

jedna jako, jako glupa sugrađanka je napisao/la: › Tako izvan sezone za stan od 69 kvadrata plaćam 80-ak kuna, a cijelu prošlu zimu nijednom nisam platila više od 300 kuna. No, sada mi je stigao račun na čak 260 kuna! Zašto?! Pitam se što će tek biti kad zbilja zahladi?!


Neće biti ništa, najžalosnije je što i onda plaćati isto, a potrošnja energenata će rapidno rasti.

jedna jako, jako glupa sugrađanka je napisao/la: › Očajni smo - žali se stanarka sa Sjenjaka, uz pitanje “zašto Toplana nije malo slabije zagrijavala radijatore s obzirom na to da je uglavnom bilo toplo”.


a mogla je reći i: je napisao/la: › A zašto HEP nije isključivao struju dok sam ja u Donjiki kod prijateljice, dok ja otapam zamrzivač?



A i ja sam razmišljao o drvima. Imam frenda koji bi si mogao priuštiti malu nuklearku, ali on i njegova gospođa su karijeru počeli grijući se na drva, pa iako je uveo plin i centralno - od drva ne odustaje. Romantika, sentiment...
Ali vatra je prljava, jebiga...

Što se ovoga problema tiče, postojao je on i prije. Kad recimo ljudi koji se griju plinom dobiju za istu jedinicu prostora trostruko veći račun nego ljudi kojima toplana isporučuje Celzijeve. Samo onda nas nije bilo briga, onda smo stanove hladili tako da otvorimo prozore.

Ja sam pobornik toga da svatko plaća ono što je potrošio. Kemijska energija se lako konvertira u toplinsku, oduzmeš gubitke, i voila. Toliko si potrošio mazuta, to košta toliko.

_________________
Nekad davno bijah gej,
spasio me Horus Hej!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.12.2006. 14:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sestra i ja imamo stanove na Sjenjaku, možda kvadrat razlike, moj račun za ovaj mjesec je 198 Kn, a njen oko 380 kn. Zgrade su jednako stare. Pričala je sa svojim kućepaziteljem i pitala kako takva razlika, kaže čovjek, navikli su hodati u kratkim rukavima po stanovima i otvarati prozore, ne mogu se oni sada mijenjati? Kakav će račun biti tek kada zapravo bude hladno?

Što se tiče visine računa za grijanje ili plin i vanjske temperature, na čudne razlike smo navikli i možemo se žaliti........ Dok se u Njemačkoj npr. cijena formira na bazi kvalitete plina, a kod nas, kad malo otopli, fino nagruvaju zraka u plin i plinomjeri se vrte k'o nenormalni.......

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.12.2006. 15:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la (Pogledaj post): › Sestra i ja imamo stanove na Sjenjaku, možda kvadrat razlike, moj račun za ovaj mjesec je 198 Kn, a njen oko 380 kn. Zgrade su jednako stare. Pričala je sa svojim kućepaziteljem i pitala kako takva razlika, kaže čovjek, navikli su hodati u kratkim rukavima po stanovima i otvarati prozore, ne mogu se oni sada mijenjati?


Očito grijanje nije dovoljno skupo (za takve).
Čovjek treba živjeti sam, a svaki komunizam redovno završava na teret poštenih u korist parazita.

DanicaV je napisao/la (Pogledaj post): › Dok se u Njemačkoj npr. cijena formira na bazi kvalitete plina, a kod nas, kad malo otopli, fino nagruvaju zraka u plin i plinomjeri se vrte k'o nenormalni.......


Na zapadu je cijena grijanja ekonomska, a kod nas još uvijek debelo socijalna. Plin i zrak ti baš nikako ne bi smjeli zajedno. ;-)

Ali eto, od ove godine što se opskrbe plinom tiče država je osigurala potpunu neovisnost o uvozu i cijeni ruskog plina.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Evil Poodingh
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2517
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.12.2006. 15:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

offtopic...ima tko ovu sliku sa vijesti u vecem formatu?

_________________
https://www.facebook.com/GO.Osijek
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: