
U prvih
11 mjeseci ove godine u Osijeku su ukradena ukupno
182 bicikla.
Od tog broja, 149 bicikala su bili bicikli
manje vrijednosti za koje se postupak pokreće po
privatnoj tužbi, dok su 33 bicikla bila vrijednosti
veće od 2000 kuna (odnosno 1000 kuna od svibnja ove godine) što predstavlja iznos nakon kojeg policija pokreće
postupak traženja po službenoj dužnosti. 17 takvih skupih bicikala, odnosno
50%, pronađeno je i vraćeno vlasnicima.
182 ukradena bicikla u Osijeku predstavlja 60% svih ukradenih bicikala u Osječko-baranjskoj županiji u istom razdoblju (298 bicikala od kojih 44 bicikla veće vrijednosti i 254 bicikla manje vrijednosti).
Naravno, ovi službeni podaci samo su
vrh ledenog brijega jer većina vlasnika bicikala, posebice onih manje vrijednosti, slučajeve krađe uopće ne prijavljuje policiji a i kada to učine najčešće ne prijavljuju pronalazak policijskoj postaji u svom mjestu.
Iz
PU osječko-baranjske savjetuju da se
svaka krađa prijavi policiji jer uvijek postoji mogućnost da se bicikl pronađe u nekoj od akcija otkrivanja počinitelja krađa. Vlasnicima se stoga savjetuje da prijavom nestanka svog bicikla
dokažu vlasništvo nad njim tako što će zabilježiti serijski broj njegovog okvira ili napraviti neku oznaku na okviru bicikla po kojoj će se on moći prepoznati.
Naravno, kako bi se spriječilo da do krađe
uopće dođe, potrebno je uložiti više novca u
bolju zaštitu, npr. spiralne ili čelične sajle s bravom koje se ne mogu lako prepiliti ili slomiti. Bicikle također treba ostavljati na vidljivim i prometnim mjestima kad god je to moguće premda stopostotne zaštite od krađe, posebice onih bicikala veće vrijednosti, nema.
Tekst: M.M./Osijek031.com
Foto: Mup.hr