Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Galerija Waldinger: Otvorenje izložbe "Pogled s prozora / fotografija i čisti film"

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 69825
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.04.2016. 9:53 
Naslov:  Galerija Waldinger: Otvorenje izložbe "Pogled s prozora / fotografija i čisti film"
08.04.2016. 20:00
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gradske galerije Osijek pozivaju Vas na otvorenje izložbe: Stanko Herceg: Pogled s prozora / fotografija i čisti film u petak, 08. travnja 2016. od 20 sati u Galeriji Waldinger (Fakultetska 7, Tvrđa, Osijek)


Izložba pripada programskom ciklusu „SNAPSHOT / BRZO OKIDANJE“, Galerije Klovićevi dvori iz Zagreba.

kustosica izložbe: Saša Brkić Kristensen
izložba ostaje otvorena do 17.04.2016.; ulaz je slobodan

radno vrijeme galerije Waldinger: utorak - nedjelja od 17 do 20 sati; subota od 10 - 13 i od 17 do 20 sati

"Što bi bilo da Joseph Nicéphore Niépce, te ne tako davne 1826. godine, u francuskom La Grasu, nije uspio snimiti prvu fotografiju? Da fotografija nije izmišljena život na Zemlji bi izgledao potpuno drugačije. Bez fotografskih i filmskih slika život bi imao drugačije okvire, njegov sadržaj neke druge poruke, bezbrojni bi prizori zauvijek ostali dostupni samo odabranima, a neke istine ostale bi zauvijek – tajne. Da fotografija nije izmišljena što bi nam ostalo? Oči kao kamere, intimni, samo promatraču dostupni zapisi u sjećanjima i pogled s prozora." (Stanko Herceg)

O IZLOŽBI:
Samostalnu izložbu renomiranog hrvatskog fotografa i filmskog snimatelja Stanka Hercega u Galeriji Klovićevi dvori, trebalo bi, između ostaloga, sagledati kao složenu i izvjesnom sjetom protkanu priču baziranu na promišljenom i dosljedno provedenom dualizmu. Sjetnom zbog svoje melankolične atmosfere, a složenom jer postoji barem dvostruko iščitavanje autorovih ikonoloških predložaka. Prije svega radi se o dvostrukoj posveti izložbe: Josephu Nicéphoru Niépceu i Marini Viculin; o prošlom i sadašnjem vremenu; o paralelnoj realizaciji u mediju fotografije i filma, o kadrovima snimljenim iz zraka i sa zemlje, o trajanju i trenutku.

Radeći svoj video film, Stanko je bio inspiriran prvom nastalom fotografijom koju je u mjestu Le Gras blizu Vosagesa, u pokrajini Lorraine, snimio francuski kemičar Joseph Nicéphore Niépce 1826. godine. Fotografija je snimljena s tavanskog prozora Camerom obscurom i prikazuje vedutu malog gradića koja se zbog enormno duge ekspozicije od 8 sati raspoznaje samo u obrisima. Herceg je s prozora svog stana, smještenog na gornjem katu zgrade u zagrebačkoj Martićevoj ulici, namjestio svoj fotoaparat i, skinuvši mu objektiv te montirajući crnu aluminijsku foliju kao tamnu komoru ispred njega, video opcijom snimao buđenje dana. Video snimanje bez objektiva još se nedavno nije moglo tehnički postići, ali zahvaljujući elektroničkom čipu izuzetne osjetljivosti koji registrira i minimalni dotok svjetla, eksperimet se pokazao uspješnim. Stanko je svoju Impresiju izlazećeg sunca snimao 80 minuta (film traje 7 minuta i 9 sekundi jer je snimljeni kadar bitno komprimiran) te je zahvaljujući zrnatoj slici, kao neizbježnom rezultatu takvog načina snimanja, postigao sličnu vizualnost i atmosferu kao i Niépce gotovo 200 godina ranije. (…)

Po svojoj vokaciji prvenstveno fotograf, Herceg je snimajući film posegnuo i za fotografskim objektivom te je s iste pozicije učinio seriju fotografija. Nije ostalo samo na tome, jer Stanko nije mogao odoljeti da ono što je zabilježio ptičjim pogledom ne sagleda i en face te se spušta među aktere gradske vreve, među ljude iz kvarta koji imaju svoju priču, a koju nam on svojim istančanim okom diskretno otkriva. Život ulice sagledan kroz objektiv bitno je drugačiji od onog kakvog ga doživljavamo prolazeći tom ulicom i sudjelujući u njemu. Otkrivaju se neobični detalji, bilježi se zaustavljen pokret, kretnja, irealna situacija, sve ono što prolazeći, zaokupljeni sobom, ne registriramo jer nemamo više vremena za druge kao niti objektivno sagledati život svijeta oko nas… (Mladen Lučić, iz predgovora kataloga izložbe)

O AUTORU:
Stanko Herceg (Zagreb, 1964.) Filmski snimatelj i izvanredni profesor za fotografiju i film na Arhitektonskom fakultetu, Studij dizajna i ADU u Zagrebu. Živi i radi u Zagrebu. (stankoherceg.com)




Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: