
Sukladno razvoju situacije na terenu i činjenici da su
poplavne vrste komaraca iz područja Kopačkog rita ušle u Grad Osijek, suzbijanja odraslih komaraca, a nastavit će se i u narednom razdoblju na cijelom području Grada.
U razdoblju od 05. do 09. lipnja 2016. godine izdano je 10 naloga (nalozi br. 103-112) koji se i provode prema naputku o datumu izvršenja. Dana 06. lipnja izvršen je tretman suzbijanja komaraca u naselju Sarvaš (201,4 ha); dana 07. lipnja tretirana su područja: Đavolja greda (sjeveroistočno od grada), Nemetin, Tenja, Centar, Gornjogradska obala, Tvrđavica i Podravlje na ukupnoj površini od 872,5 ha. U četvrtak 08. lipnja suzbijanje komaraca obavljeno je na području Halaševa, Donjega grada i Juga II na ukupnoj površini od 611 ha, a 09. lipnja odrađeni su tretmani na području Klise, Đavolje grede i Nemetina (ukupno 377,7 ha). Mjerenja gustoće i aktivnosti komaraca metodom „
čovjek-aspirator“ potvrdila su i opravdala potrebu za naknadnim tretmanima u Sarvašu i zelenom pojasu zapadnog dijela Grada, gdje će se 10. lipnja u večernjim satima obaviti suzbijanje odraslih komaraca metodom hladnog zamagljivanja (ULV – „ultra low volume“). Ukupno su od početka sezone izdana 23 naloga za suzbijanje ličinki odn. odraslih komaraca.
Dinamika vodostaja rijeka
Dunava i Drave direktno određuje broj generacija tzv. poplavnih komaraca na području Osijeka i okolice.
[klik za uvećanje]
Zbog dva povišenja vodostaja Dunava u svibnju mjesecu (maksimalne vršne vrijednosti vodostaja zabilježene su 05. i 19. svibnja 2016. godine) i trećeg povišenja vodostaja u proteklih nekoliko dana (Slika 1), ovo je godina u kojoj unazad mjesec dana bilježimo razvoj čak
tri generacije poplavnih komaraca u Kopačkom ritu – velikoj poplavnoj ravnici u neposrednoj blizini Grada Osijeka (Slika 2).
Slika 2. Legla komaraca u Kopačkom ritu – 09. lipnja 2016. godine
Prognostički sustav, koji je uz monitoring komaraca sastavni dio kontrole komaraca u Gradu Osijeku, temeljen je na ekološko-matematičkim modelima koji u funkciji hidroloških i meteoroloških varijabli predviđaju
gustoću populacije komaraca u vremenu i prostoru.
Slika 3. Simulacija poplavljene površine u Parku Prirode Kopački rit
na dan 07. 06. 2016. godine
Na Slici 3 prikazana je
simulacija poplavljene površine u Kopačkom ritu na dan 07. lipnja 2016. godine pri vodostaju Dunava od +474 cm kod Apatina, odnosno +424 cm kod Batine. Visoki vodostaj Dunava, uzrok je visokom vodostaju Drave kod Osijeka i na današnji dan (10. lipnja) on iznosi +156 cm. Poput Dunava i vodostaj Drave ima tendenciju manjeg opadanja koje neće biti značajno dokle god vodostaj Dunava ne opadne za cca. 200 cm jer on u stanju visokog vodostaja predstavlja „barijeru“ ulasku dravske vode koja se zbog toga sporije ulijeva u Dunav i čini uspor sve do Osijeka.
Na karti predikcije (Slika 4) vidljivo je da se na većem dijelu poplavljenog područja nalaze
ličinke komaraca u razvoju. Budući da je u uzorcima vode iz Kopačkoga rita pronađeno mnogo ličinki 2. i 3. ali i 4. stadija razvoja, vjerojatno je da se tu radi o ličinkama čiji je razvoj započeo ranije na drugim lokacijama i koje su utjecanjem vode u rit donesene u novonaplavljena rubna područja (Slika 5). U takvoj situaciji nužno bi bilo larvicidno tretirati sva označena mjesta na karti, međutim tretmani će izostati isključivo zbog zakonskih ograničenja (Pravilnik o načinu provedbe obvezatne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije (NN br. 35/07; 76/12)).
Slika 4. Predikcija gustoće populacija ličinki komaraca
[klik za uvećanje]
Slika 5. Ličinke komaraca uzorkovane u Kopačkom ritu 09. lipnja 2016. godine
Na grafikonu općeg modela (Slika 6) vidljivo je da se u zadnjih tjedan dana
smanjivala brojnost ličinki uz veliko povećanje broja odraslih komaraca. Došlo je do prvog ovogodišnjeg
miješanja generacija komaraca tako da će nadalje broj ličinki fluktuirati (trenutno raste proporcionalno poplavljenoj površini u ritu), dok će broj odraslih komaraca i dalje rasti.
Slika 6. Dinamika populacije poplavnih komaraca
U narednih tri do pet dana sve ličinke s područja Kopačkoga rita prijeći će u odrasli stadij, no maksimalna brojnost odraslih komaraca na ovom području osjetit će se za desetak dana. Biti će to posljedica kontinuirane disperzije „novih“ komaraca s
netretiranih područja u urbane zone Grada Osijeka i naselja u okolici Kopačkoga rita. Ta će se kretanja odn. velike najezde komaraca događati dokle god se ne iscrpi gustoća populacije komaraca iznad legala i u blizini istih.
Budući da tretmani suzbijanja ličinki i odraslih jedinki komaraca na području Kopačkoga rita
nisu dopušteni, a lokalne jedinice Osječko-baranjske županije smještene uz Kopački rit ne provode programe suzbijanja komaraca, Grad Osijek će suzbijati komarce adulticidnim tretmanima u tzv. „
zoni barijere“ (zeleni pojas oko grada: zapad-sjever-istok) kao i u samom Gradu. Predviđamo da će to potrajati sljedećih mjesec dana.
Pregled legala komaraca i sanacija istih i dalje se sustavno obavlja na gradskom području i za sada
nema potrebe za larvicidnim tretmanima u kanalskoj mreži Grada.
Na tjednoj bazi nastavlja se praćenje pojavnosti vrste tigrastog komarca (Ae. albopictus) na području Grada Osijek i prigradskih naselja, međutim jajašca, kao ni prisustvo odraslih jedinki te vrste u ovoj sezoni nisu zabilježena.
Podsjećamo kako akcije suzbijanja komaraca
nisu dostatne ukoliko nema odgovornosti građana kada je u pitanju kontrola malih legala u njihovim vrtovima i okućnicama. Kumulativni učinak malih legala za posljedicu može imati nesnosne najezde „domaćih“ komaraca (vrsta Cx. pipiens) na malom prostoru. Stoga je preporuka da se tijekom sezone jedanput tjedno potpuno isprazne kante, burad, fontane i druge slične posude s vodom (konzerve, staklenke, vaze i sl.), da se uklone stare automobilske gume i svi ostali predmeti u kojima se zadržava voda pogodna za razvoj ličinki komaraca. Potrebno je staviti mreže na ventilacijske otvore i poboljšati zatvaranje šahtova septičkih jama. Važno je čistiti i kanale ispred kuća od korova i otpadaka kako bi bili protočni, a voda u njima čista, kao i krovne oluke često začepljene otpalim lišćem ili drugim materijalom.
Napomena građanima da ukoliko uoče leglo komaraca ili vodu koja može postati leglom (plitka, stajaća vodena površina; voda u posudama, voda u odbačenim rabljenim automobilskim gumama i sl.), neka je uklone/isprazne ili se obrate nama na broj telefona: 031 399 916/911.
Tekst i foto: Glasnogovornica Odjela za biologiju, doc.dr.sc. Mirta Sudarić Bogojević