
Osječki
Centar za nestalu i zlostavljanu djecu jučer je u Osijeku organizirao konferenciju „
Izazovi zaštite djece na internetu“ u sklopu projekta sigurnijeg interneta na kome su stručnjaci koji izravno rade s djecom razgovarali o gorućem problemu modernog doba - zaštiti djece na internetu.
U
dvorani Vikarijata okupilo se
350 sudionika – psihologa, pedagoga, učitelja i ravnatelja škola, socijalnih radnika, defektologa i drugih profila koji su pratili predavanja o koristima i rizicima modernih tehnologija te zaštiti djece na internetu, pokušavajući odgovoriti na pitanja koliko su djeca zaštićena na internetu, s kakvim se opasnostima suočavaju, mogu li se te opasnosti izbjeći itd.
Koordinator za podršku i informiranje u Centru
Boris Radanović upozorio je na
alarmantne podatke Ministarstva unutarnjih poslova prema kojima je u 2016. godini zabilježen
zabrinjavajuć porast broja kaznenih djela na štetu djece, odnosno seksualnog nasilja, za čak 80% u odnosu na 2015. Najčešće žrtve su djevojčice u dobi
od 13 do 17 godina, no sva su djeca potencijalno u opasnosti.
Radanović je posebice upozorio roditelje da se ne zavaravaju misleći da su njihova djeca sigurna u svojoj kući jer, zahvaljujući pametnim telefonima, oni svoje zlostavljače nose stalno sa sobom i izloženi su im u bilo kojem trenutku.
Online zlostavljanje (
cyberbulling) sve je češći oblik
vršnjačkog nasilja, a najveći problem u posljednje vrijeme je pojava sextortiona, odnosno ucjene, gdje se djeci prijeti objavljivanjem njihovih privatnih fotografija na društvenim mrežama.
Na konferenciji je zaključeno kako svi dionici moraju surađivati zajedno jer postoji potreba za dodatnom edukacijom roditelja i djece i podizanjem svijesti o problemu sigurnosti djece na internetu. Upozoreno je kako su predatori odlično organizirani i umreženi, dok su pružatelji usluga zaštite često spori i neučinkoviti.
Tekst: Osijek031.com
Foto: Centar za nestalu i zlostavljanu djecu
Najava: Vikarijat Osijek: Stručna konferencija "Izazovi zaštite djece na internetu"