Na konferenciji za medije predsjednik Gradske organizacije SDP-a Osijek, mr.sc. Boris Piližota, upozorio je na mogućnost da vladajući koriste raspravu o Istanbulskoj konvenciji kao dimnu zavjesu za provođenje novog vala privatizacije.
* 1 Potpora Istanbulskoj konvenciji
Rasprave o saborskoj ratifikaciji Istanbulske konvencije Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji ovih dana postaju sve besmislenije
Nakon što smo se naslušali priča o tome kako će konvencija omogućiti muškarcima da ulaze u ženske toalete i tamo maltretiraju žene, kako će djeca u školi učiti da ne postoje mama i tata, da je to temelj za legalizaciju istospolnih brakova i da će se u Hrvatskoj povećati broj rodova - sad se još priča da nismo ni znali da se na konvenciji radi niti da smo u tom poslu sudjelovali, te konačno da ćemo možda i ratificirati konvenciju, ali ćemo uz to dodati i izjavu da ju nećemo primjenjivati.
Naravno da nije moguće istovremeno prihvaćati konvencije i donositi vlastite izjave da ih nećemo primjenjivati.
Zamislite da temeljem zakona ustrojite i financirate vatrogasnu jedinicu, a kad izbije požar vatrogascima javite da ne trebaju dolaziti jer je tako određeno izjavom koju ste priložili uz zakon?!
Stvar je ovdje vrlo jednostavna i nema sredine! Ili ste protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji ili smatrate da je to nasilje prihvatljivo! U Hrvatskoj danas žene, nažalost, ne uživaju zaštitu koju bi trebale uživati. I stoga, SDP prihvaća Istanbulsku konvenciju u cjelini, bez ikakvih ograda.
U suprotnom ju ne možemo i nećemo podržati. Jer borba protiv nasilja nad ženama nema alternativu.
Iako je zaštita žena od nasilja iznimno važna tema za hrvatsko društvo, bojim se da je način na koji su neki članovi HDZ-a počeli javno raspravljati o ratifikaciji Istanbulske konvencije zapravo samo manevar da se makne fokus s nekih drugih tema koje su bitne za sve nas. Jedna od tih tema je i prijedlog novog Zakona o komunalnom gospodarstvu koji može dovesti do novog vala privatizacije.
* 2 Novi Zakon o komunalnom gospodarstvu
Prijedlog zakona je nestručan, potpuno neprihvatljiv i poguban za funkcioniranje jedinica lokalne samouprave
Zamislite, u izradu Zakona je kao dionik uključen HUP, ali ne i Udruga gradova…što bi bilo da je u izradu Zakona o radu uključena Udruga gradova, a ne Hrvatska udruga poslodavaca i sindikati?!
Prijedlogom se iz Zakona o komunalnom gospodarstvu izdvajaju pogrebne djelatnosti (prijevoz pokojnika, prodaja pogrebne opreme, cvijeća, klesarija), vodoopskrba i prikupljanje otpada. Kakva je to logika!? Pa te su djelatnosti po definiciji komunalne. Gradovi postoje zbog toga da bi što je kvalitetnije moguće uređivali upravo te djelatnosti, brinuli o njihovoj kvaliteti i cijenama usluga koje građani plaćaju. Drugim riječima, ti će poslovi biti prepušteni tržištu i ne smatraju se više komunalnim djelatnostima za koje vrijede posebna načela, poput zaštite javnog interesa, neprofitnosti, zaštite korisnika, prihvatljivosti cijene i zaštite ugroženih kategorija građana.
Već je izdvojena vodoopskrba, sad se miče i osigurač da je to komunalna djelatnost! Ostaje još samo jedan zakonski osigurač u posebnom zakonu koji kaže da vodoopskrbu obavljaju javne tvrtke. Ali što ako za neko vrijeme padne i on? Pa nećemo valjda raditi pogreške privatizacije vodovoda koje su i u Europi pokazale da dovode do lošije kvalitete opskrbe i neulaganja u infrastrukturu.
Nadalje, prema prijedlogu Zakona o komunalnom gospodarstvu predviđena je obveza plaćanja komunalne naknade u dva razreda - građani koji žive u nekretninama sagrađenim u prošlom stoljeću plaćali bi komunalnu naknadu 10 do 20 posto nižu od sadašnje, a oni koji žive u novijim stanovima plaćali bi 10 posto više nego sada. Otprilike je u sličnim koeficijentima bio izražen i prijedlog propalog Poreza na nekretnine. Dakle, tamo je propao, a ovdje se vratio natrag.
Stoga, SDP na vrijeme upozorava da je ovdje moguće riječ o pripremi temelja za privatizaciju ključnih komunalnih djelatnosti i u tom kontekstu velikom budućem udaru viših cijena komunalnih usluga na standard građana.
Ukratko, netko će gradovima iz ruku uzeti upravljanje vodoopskrbnim sustavom, pogrebnim uslugama i sustavom odvoza i zbrinjavanja otpada, a taj će netko poslije slobodno formirati cijene i vjerojatno ucjenjivati gradove i građane.
Pojednostavljeno, privatni interes stavlja se iznad javnog!
Radi se o novom valu privatizacije, sjetimo se samo kako je prvi prošao!
Protivnici Istanbulske konvencije najavljuju pokretanje referenduma o njenoj ratifikaciji, a ja vjerujem da nam je potrebniji referendum o ovoj temi. Neka građani odluče žele li novi napad na svoje novčanike ili ne.
* 3 Dobro društvo
Deklaracija o Dobrom društvu koju su potpisali SDP, HSS, HSU, Hrvatski laburisti i Naprijed Hrvatska podrazumijeva obnovu vrijednosti slobode, rada, jednakosti i solidarnosti. To su vrijednosti koje bi se u Hrvatskoj trebale podrazumijevati, a stvarno gotovo da i ne postoje i svakodnevno ih se institucionalno ograničava.
Za budućnost Hrvatske najbitnije je ljudima osigurati poštenu plaću za pošten rad. I to u okruženju u kojemu se podrazumijeva:
- nastavak reforme obrazovanja
- svima dostupno i javno financirano zdravstvo
- zaštita radnika i njihovih obitelji
- razvoj malog i srednjeg poduzetništva
- razvoj obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava
Radnici u ovoj zemlji moraju biti u mogućnosti svojoj djeci osigurati pristojno školovanje i studiranje. A u društvu koje tolerira nasilnike, koje šuti pred netolerancijom i miri nad korupcijom to nije moguće.
Deklaracija o Dobrom društvu je zapravo pokušaj zajedničkog dogovora o državnim prioritetima, pokušaj dijaloga nasuprot radikalizmu, mržnji i lošim politikama. Trebaju nam nova radna mjesta. Trebaju nam stipendije za radničku djecu. I želimo jednake plaće za isti rad, a ne da živimo u državi u kojoj su plaće žena čak 12% manje od plaća muškaraca na istim poslovima.
Tekst i foto: GO SDP Osijek