Ljiljana Miljković ovogodišnja je dobitnica laskavog priznanja
obrtnik godine koju dodjeljuje
Udruženje obrtnika Osijek. Riječ je o vlasnici
Krojačkog salona “Ljiljana”, čija je osnovna djelatnost šivanje ženske odjeće po mjeri.
Nakon završene
Srednje tekstilne škole u Osijeku, zanat je izučila u modnom salonu
Marije Šnajder te 1976. godine stekla zvanje ženskog krojača po mjeri. U “
Tekosu” se zaposlila 1979. na radno mjesto pomoćnika majstora u šivaonici, a nakon pet godina prelazi u odjel kreacije te do 1991. godine radi u modelarnici na izradi nultih modela.
Vlastiti krojački salon otvara 1993. godine u Radićevoj ulici, u kojem zapošljava zaposlenicu, koja do danas radi u salonu. Nakon uređenja poslovnog prostora krajem 2005. godine, salon započinje rad na novoj lokaciji u
Ilirskoj ulici.
Krojački salon “Ljiljana” 2004. godine uvršten je u tradicionalne obrte grada Osijeka, te postaje licencirana radnja za primanje naučnika na praksu.
Ljiljana Miljković je i predsjednica Komisije za polaganje majstorskih ispita za ženskog krojača.
Osječka najobrtnica kaže kako potječe iz obitelji koja po ženskoj liniji vuče ljubav i sklonost prema krojačkom zanatu. Prisjeća se kako je prvi odjevni predmet sašila još u osnovnoj školi, a riječ je o bijeloj bluzici s crvenim točkicama.
- Uvijek sam težila tome da budem poznati krojač po mjeri, te da me ljudi zapamte kao dobrog majstora koji vodi računa o kvaliteti šivanja. To su, čini se, prepoznale i mušterije, koje mi povjeravaju šivanje uglavnom svečanih modela za različite prigode - haljina, kostima ili bluzica. Neki su mi već rekli kako Krojački salon “Ljiljana” ima svoj specifičan “rukopis” jer je prepoznatljiv po pojedinim detaljima - cvijetu, mašni ili pojasu - kaže
Ljiljana Miljković.
Njezini klijenti su djevojke, žene, a nisu rijetkost ni osobe od 80-ak godina koje drže do svog izgleda. - Modele kreiramo u suradnji s mušterijom, koja dođe s osnovnom idejom, koja se dalje razrađuje, a dogovaramo se i oko izbora materijala - ističe Ljiljana Miljković, napominjući kako je salon oko tri godine šivao male serije odjeće u tri veličine koje su se plasirale u ekskluzivnije osječke prodavaonice, primjerice “Beatu”.
- Mladi imaju ideju i maštu, a šivanje je kreativan posao koji treba voljeti - poručuje ovogodišnji osječki najobrtnik.
Autorica:
Lj.Kovačević/
Glas-Slavonije.hr
Neke od haljina Ljiljane Miljković možete vidjeti
::ovdje:: i
::ovdje::.