Radionica ručne izrade nakita u bakru i cinku namijenjena je osobama koje žele znati više o nakitu kroz teoretski i praktični rad. Sudionici će tako učiti o povijesti nakita te usvajati znanje o osnovama obrade metala kroz grafičke tehnike bakropisa, aquatinte i otvorenog jetkanja. Radionica se održava u tri termina
8. veljače, 15. veljače i 22. veljače 2020., od 10 do 14 sati.
Sudionici će izrađivati nakit s jednom zadanom temom (stalni postav Arheološkog muzeja) te jednom slobodnom temom, također nakon završene radionice izrađene nosive komade nakita mogu ponijeti kući.
Tehnike:
Bakropis je grafička tehnika dubokog tiska. Tehnika se izvodi iglom na ravnoj bakrenoj ili cinčanoj ploči prekrivnoj slojem grunda ili tzv. crnim voskom. Crtež se urezuje do bakrene površine te se zatim ploča položi u kupku kiseline (modra galica) koja izjeda bakar ispod ucrtanih linija.
Aquatinta je grafička tehnika dubokog tiska. Bakrena ili cinčana ploča prekriva se prašinom kolofonija ili asfalta, a zatim se ploča zagrijava kako bi se prašina spojila s površinom ploče. Ploča se obrađuje kiselinom poput bakropisa.
Otvoreno jetkanje je kemijski postupak kojim se djeluje izravno na površinu bakra ili cinka te dolazi do uklanjanja površine materijala djelovanjem nagrizajuće tvari.
Na trodnevnoj radionici osiguran je sav materijal i alat za oblikovanje nakita.
Cijena radionice: 100 kn.
Prijave na:
ena.krncevic[at]amo[dot]hr
Nakon završetka radionice s usvojenim znanjem sudionici će moći nastaviti razvijati svoje ideje u izradi nakita.
