Kada je prije dvije i pol godine
Nataša Tramišak preuzela funkciju
ministrice regionalnog razvoja i fondova Europske unije, ministarstvo su potresale dvije europske istrage, jedna od njih rezultirala je i
uhićenjem bivše ministrice. Tada, u srpnju 2020. godine isplaćenost sredstava u šest godina korisnicima fondova bila je na 37 posto, a postotak ovjerenih sredstava prema Europskoj komisiji iznosio je 30 posto.
Brojke su to koje nisu bile za pohvalu. Da prostora za napredak ima, već je tada govorila
Tramišak, a otada do danas je iskoristivost europskih sredstava više nego udvostručena.
U mandatu ministrice Tramišak, u dvije i pol godine ta brojka narasla je za
46,24 posto isplaćenih sredstava i
40,16 posto ovjerenih sredstava prema
Europskoj komisiji. Do 31. prosinca 2022. korisnicima je isplaćeno
8,95 milijardi eura bespovratnih sredstava, tj.
83,38 posto ESIF alokacije te je prema Europskoj komisiji prijavljeno
7,60 milijardi eura tj.
70,86 posto dodijeljenih EU sredstava.
U studenom 2021. godine usvojena je nova karta regionalnih potpora 2022.-2027. s povećanjem postotaka za javne potpore za sve poduzetnike. U odnosu na prethodnu podjelu, ova Karta s podjelom na četiri NUTS 2 regije donosi značajno povišenje stopa sufinanciranja za sve regije čime je napokon ispravljena nepravda učinjena slabije razvijem područjima istoka Hrvatske.
Tijekom protekle dvije godine,
Ministarstvo regionalnog razvoja na čelu s Tramišak napravilo je značajan iskorak, ministrica je s povjerenicom Europske komisije Elisom Ferreirom potpisala u ime RH Partnerski sporazum kojim je odobreno korištenje devet milijardi eura za razdoblje 2021.-2027. Hrvatska ima i novi Integrirani teritorijalni program koji je fokusiran na razvoj hrvatskih regija – vodeći računa da niti jedan dio Hrvatske nije izostavljen.
Zajedno sa županijama kreirane su nove mogućnosti za ulaganja u gospodarstvo hrvatskih regija, osigurano je
536 milijuna eura za planove industrijske tranzicije
Panonske, Sjeverne i Jadranske Hrvatske s naglaskom na stvaranje
novih mogućnosti i novih industrija sukladno strateškim granama gospodarstva svake od regija.
Konstituiran je novi saziv Otočnog vijeća, otvoreni su programi revitalizacije
Gorskog kotara i Dalmatinske zagore te brojnih prekograničinih suradnja. Usvojen Programa održivog i gospodarskog razvoja potpomognutih područja kao i Program razvoja brdsko-planinskih područja, usvojena je Nacionalna razvojna strategija 2030.
Sudeći prema priopćenjima koje je na naše adrese kontinuirano stizalo iz
Kabineta ministrice, Tramišak je imala pune ruke posla stoga iznenađuje najava njene smjene.
Jedini sukob koji je do sada Tramišak imala s
predsjednikom Vlade, a koji je dospio u medije, je onaj iz ožujka prošle godine kada je javno iznijela da je zbog svog rada dobivala prijetnje.
Tom je prilikom izjavila: "
Kada govorimo o porukama koje su dolazile do mene u obliku prijetnji, to se događalo od kraja ljeta, kraja kolovoza, početka rujna prošle godine. Rečenicu 'bit će krvi do koljena' sam čula u siječnju ove godine. Nisam imala razloga razmišljati o tome da bih išla prema policiji jer je to dolazilo preko osoba koje su obavljale poslove u Ministarstvu i dobronamjerno prenosile te komentare. Ne mogu reći tko je to rekao, o svemu je obaviještena policija, ja ne bih izlazila s imenima. O svemu nisam obavijestila premijera Andreja Plenkovića iz razloga što je Ministarstvo nadležno za upravljanje fondovima i informacijskim sustavom i to je bila isključivo moja odgovornost i moja obveza kako i na koji način će Ministarstvo funkcionirati. Iz tog razloga nisam ništa htjela govoriti premijeru, ništa nije dolazilo do Vlade niti je Vlada bilo kakvu odluku o tome trebala donositi".
Jesu li to jedini razlozi zbog kojih je premijer više ne vidi kao dio svog tima, pokazat će vrijeme. A pred njenim nasljednikom će biti nimalo lak posao – nastaviti s realizacijom europskih fondova dinamikom koju je Tramišak nedvojbeno ubrzala.
Tekst: Direktno.hr
Foto: Osijek031.com/Arhiv