Krajem siječnja, u sklopu projekta „
Unaprjeđenje postojećih i uspostava novih kapaciteta za smještaj i brigu o jedinkama životinja koje se zbrinjavaju u oporavilištu Unikom d.o.o.“ djelatnici
Zoološkog vrta Osijek bili su na
edukaciji u oporavilištu (Rescue center)
Natuurhulpcentrum u Belgiji.
Rescue center ima ogromno iskustvo u radu s velikim brojem različitih vrsta
divljih životinja koje tijekom godine dospiju u ovaj Centar kao
povrijeđene, otrovane, napuštene ili zaplijenjene, a kojima je potrebna naša pomoć. U centru se životinje liječe, oporavljaju i osposobljavaju za povratak u prirodu, a u slučajevima zapljena, u suradnji s drugim institucijama traži se adekvatan smještaj za trajno držanje životinja.
Uz predavanja koja su pripremile stručne službe centra (
hvatači, timaritelji, nutricionisti, veterinari), djelatnici Zoološkog vrta Osijek imali su priliku naučiti nešto više o načinima
lova i sputavanja raznih vrsta životinja, načinima i aspektima veterinarskog pregleda i pružanja prve pomoći. Primjerice, kako provesti potrebne terapije tako da se stres kod životinja svede na najmanju moguću mjeru i, najbitnije, na koji način smjestiti životinju ili kako urediti nastambu za oporavak jer životinja u momentu povratka u prirodu mora biti u dobroj kondiciji. Nadalje, upoznati su i s načinima hranjenja pojedinih vrsta kako bi se izbjeglo privikavanje na ljude, s naglaskom na othranu mladunčadi da bi se izbjegao imprinting jer „imprintane“ životinje nisu sposobne za samostalan život u prirodi. Svaka životinja da bi preživjela u prirodi mora zadržati sve svoje prirodne instinkte, sama nalaziti hranu i bježati od ljudi – to je osnova za preživljavanje.
Zaposlenici Centra podijelili su s kolegama iz Osijeka i svoja iskustva o tome kada je
najbolje vrijeme za puštanje odnosno povratak životinja u prirodu. To naravno ovisi o vrsti životinja, godišnjem dobu, o tome je li vrijeme parenja, mitarenja, migracija i slično.
Osim obilaska samih smještajnih jedinica za pojedine vrste životinja, posjetitelji iz Zoološkog vrta Osijek imali su i
praktični zadatak gdje su vježbali hvatanje i sputavanje ptica grabljivica, korištenje različitih vrsta mreža, sanduka i lovki za životinje. Upoznati su i s različitim tehnikama lova pojedinih vrsta koje se stječu jedino iskustvom kroz dugogodišnji rad.
Natuurhulpcentrum je na svojim stranicama povodom posjeta Zoološkog vrta Osijek napisao: „
Kao što često ističemo, suradnja s kolegama u zemlji i inozemstvu je od vitalnog značaja. Samo tako se na pravi način može pomoći životinjama u nevolji. A pružanje obuke primjer je izvrsne suradnje."
[Sponzorirani članak]