Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Agnostik!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
insomnia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2665
Lokacija: Osijek-finally!!!
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.10.2007. 22:32 
Naslov: Idea Agnostik!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jučer mi je jedna meni bliska osoba pričala kako ide na hodočašće u Međugorje, i pozvala me da idem s njom.. Na što sam ja odgovorila da ne želim.. Na što me ona nazvala ateistom.. Na što sam ja njoj objasnila da sam ja agnostik, i kao takva ne idem na hodočašća.. Međutim, ona nije pojma imala što i tko su to agnostici..
Stoga, evo kratkog (ok, ne tako kratkog, sorry..)objašnjenja .. (za one jednako neupućene).

Agnosticizam je filozofsko i teološko vjerovanje da je spiritualna istina, kao što su postojanje Boga, bogova ili božanstava, nepoznati ili ih je nemoguće utvrditi. Riječ agnosticizam prvi je počeo koristi ti Thomas Henry Huxley 1869. godine, a koristi se i za one koji nisu uvjereni ili ne pridaju značaj saznanju o postojanju božanstava ili drugih duhovnih pojava. Riječ agnostik vodi porijeklo od grčkog α (bez) i γνοςισ (znanje).
Agnostici mogu tvrditi da je nemoguće doći do potpunog i sigurnog duhovnog saznanja; neki dopuštaju da je to i moguće, ali oni osobno nemaju takvo saznanje. Agnosticizam u oba slučaja uključuje skepticizam prema religioznim vjerovanjima.
Neki agnostici vjeruju da religijska vjerovanja nisu dokazana ili ih je nemoguće dokazati. Agnostik recimo može smatrati da religijske norme trebaju biit dokazane kako i naučne, eventualno koristeći naučne metode.
Najpoznatiji agnostici (u modernom shvaćanju riječi) bili su Thomas Henry Huxley, Charles Darwin i Bertrand Russell. Neki smatraju da je David Hume u svojim radovima, prije svega u Dijalozima o prirodnoj religiji iskazao agnostičarske stavove, mada oko toga ima neslaganja.
Varijacije
Teisti i jaki ateisti donose zaključke o svijetu: teisti da "Bog postoji", a jaki ateisti da "Bog ne postoji". Agnostici donose zaljučke o ovim stavovima: "čovjek ne može znati da li Bog postoji ili ne".
Varijacije uključuju:
-jak agnosticizam: mišljenje da je nemoguće znati da li božanstva postoje ili da barem ljudi to ne mogu saznati.
-slab agnosticizam: mišljenje da se trenutno ne zna da li božanstava postoje, ali da se u principu može saznati. Slab agnostik zato ne donosi zaključke dok se ne prikažu jaki dokazi.
-apatetični agnosticizam: ideja da je pitanje postojanja božanstava nebitno, jer nema praktičnih posljedica.
-modelni agnosticizam: ideja da se ne može sa sigurnošću potvrditi da li božanstva postoje ili ne, ali da se racionalnom argumentacijom može doći do zaključka.

Mene osobno užasno ljuti kad ljudi agnostike poistovjećuju sa ateistima.. A još k tome općenito kad bilo koje od ova dva uvjerenja smatraju ''vražjim poslom''..
Jel nas/vas ima još?
Wink

_________________
Da se bojim skakavaca, ne bih bosa po livadi hodala!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
aggy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 315
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.10.2007. 23:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Razumijem te, ja sam ateist i to moje uzasno ljuti, zovu me oneciscenom (!?), budalom, razmazenim deristem... Ne zele cuti da je to zapravo moje pravo da ne vjerujem kao sto je njihovo pravo da vjeruju. Kad god kazem da ne vjerujem skoro me gadjaju svetom vodom! E da, zadnje sto su mi rekli da sam sotonjara kad sam stavila crni lak.. ima toga jos, al eto samo da ti kazem da nisi jedina Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
insomnia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2665
Lokacija: Osijek-finally!!!
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.10.2007. 23:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

aggy je napisao/la: ›
samo da ti kazem da nisi jedina Wink

osijek031.com smile živila!
ma.. ono što mene ljuti je neprihvaćanje tuđih stajališta.. iliti ta nekakva ''zadrtost''.. ja osobno imam prijatelja koji su pravoslavci, katolici, ateisti, u harekrishnoj, jehovini svjedoci, budisti.. i uvijek mi je bilo drago zbog toga, jer sam kroz poznanstvo s njima naučila puno o tome kako ljudi shvaćaju duhovnost općenito, kroz druge religije..

_________________
Da se bojim skakavaca, ne bih bosa po livadi hodala!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.10.2007. 0:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Osobno sam ateista, ali ljudima je svejedno jesti agnostik ili ateista.
I mene su zvali u Međugorje. Odgovorila sam da ne znam zašto bih išla. Kažu, da vidiš. Što? Kamenje?
Znam dosta osoba koje su jako zločeste, pa s vremena na vrijeme odu u Međugorje, pomole se malo i ispovijede, obavijeste cijeli grad da su bile tamo, pa dalje maltretiraju ljude i rade sve i svašta.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
insomnia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2665
Lokacija: Osijek-finally!!!
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.10.2007. 5:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›
Znam dosta osoba koje su jako zločeste, pa s vremena na vrijeme odu u Međugorje, pomole se malo i ispovijede, obavijeste cijeli grad da su bile tamo, pa dalje maltretiraju ljude i rade sve i svašta.

da, ili ''veliki katolici'', čitaj bivši komunisti, koji u Crkvi stoje jednako komunikativno kao one slike na zidu, jer ne znaju beknuti ni slovca, niti prekrižiti se, ali koji su s pojavom nove države postali ''duhovne osobe''. E to mi je još gore.. !

_________________
Da se bojim skakavaca, ne bih bosa po livadi hodala!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
allein
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1542
Lokacija: offline
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.10.2007. 6:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

1, 2, 3, 4, agnostici....ima nas još
Smile

_________________
The voices are back. Excellent.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
CatCloe
Offline
Ukupno postova: 3252
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.10.2007. 9:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

hm... iako se nerado svrstavam u skupine, to je jedna od rijetkih u koju se mogu svrstati. iako ljudima najčešće govorim kako sam ateist (jer im je ta riječ poznata i najčešće odbojna Wink ) istina je kako ipak vjerujem "u nešto".
u neku višu silu, neku kreativnu energiju izvan naših granica shvaćanja, u pravdu koliko god spora bila, u vanzemaljsku inteligenciju, rinkarnaciju i još nekoliko "natprirodnih" stvari Smile
samo su mi sve religije krajnje odbojne (kao neka tuđa instant-receptura za prosvjetljenje), s katoličkom crkvom na čelu (valjda zato jer ju svaki dan čujem i vidim, htjela to ili ne.. tako da se grozim riječi "bog") pa valjda radi toga (ali i urođenog inata) uvijek kažem kako sam ateist.... ja sam sila nečista osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ajwar
Offline
Avatar

Ukupno postova: 769
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.10.2007. 13:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

allein je napisao/la (Pogledaj post): › 1, 2, 3, 4, agnostici....ima nas još
Smile

osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile ima nas još... osijek031.com smile

_________________
- ubili ga ko zeca -

"pa pogledajte Nenada Bjelicu kak ulaže u Osijek, on ulaže u nekretnine!"
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.10.2007. 14:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mene boli kita za gnostike, agnostike, ateiste, vjernike i nevjernike svih profila i kalibara!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
allein
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1542
Lokacija: offline
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.10.2007. 14:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

done, bolit će te ako te spomenuti dohvate Wink

_________________
The voices are back. Excellent.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.10.2007. 21:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

joj da, ateisti su naročito opasni i ratoborni u našem društvu Smile

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
allein
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1542
Lokacija: offline
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.10.2007. 0:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mislio sam prvenstveno na vjernike .) oni su uvijek zaduženi za to da nas izvedu na 'pravi' put. Milom ili silom. Obično silom.

_________________
The voices are back. Excellent.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.10.2007. 0:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nemoj im dati da te siluju. Smile

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sheila
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1036
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.10.2007. 15:24 
Naslov:  Re: Agnostici!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

allein je napisao/la: ›
Mislio sam prvenstveno na vjernike .) oni su uvijek zaduženi za to da nas izvedu na 'pravi' put. Milom ili silom. Obično silom.


kako niko nije primijetio da dosad više manje sve rasprave te tematike započčinje netko ko nevjeruje...ko tu koga siluje? Wink
evo ja vjerujem i apsolutno se nikog ne trudim promijeniti..svako ima svoju glavu...neka misli što hoće....aa tako bi trebalo biti i obrnuto....znači možda bi i nevjernici trebali prestat razuvjeravati vjernike..niko nikog ne može izvesti na pravi put...apsolutno neću sad ni ulazit u to šta je to uopće....
alii ajmo barem jednom pokušat prihvatit da vi ne možete dokazati da ga nema ni itko drugi da ga ima...stoga nam ostaje samo vjerovanje ili nevjerovanje....i eto ga...bio agnostik ateist što god nije to toliko bitno u životu. stvorili smo te kategorije da bi olakšali svoju savjest itd....
ooo kakooo jadno...

DonQuijote je napisao/la: ›
mene boli kita za gnostike, agnostike, ateiste, vjernike i nevjernike svih profila i kalibara!
osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
debeli
Offline
Avatar

Ukupno postova: 920
Lokacija: evriver
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.10.2007. 16:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja sam više dijagnostik, prvo provjerim simptome onda si prepišem ovisno o kliničkoj slici pivo ili vino.
Ako je teška upala onda rakijica Razz

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: