U sklopu projekta "
Najbolji ja II – mentorski program" koji je započeo s provedbom u travnju prošle godine,
Centar za nestalu i zlostavljanu djecu u partnerstvu s
Domom za odgoj djece i mladeži Osijek, odnosno
Centrom za pružanje usluga u zajednici uspješno je proveo niz aktivnosti usmjerenih na smanjenje rizika od razvoja ovisnosti i resocijalizaciju djece s problemima ovisnosti.
Cilj projekta koji završava ovog tjedna bio je
smanjiti rizik od razvijanja ovisnosti kod djece koja eksperimentiraju sa sredstvima ovisnosti te resocijalizirati djecu s problemima ovisnosti, kroz provedbu edukativnih aktivnosti te mentorskog programa za djecu, uz pružanje psihosocijalne podrške te podizanje svijesti javnosti o opasnostima sredstava ovisnosti.
Radionice s mladima i mentorstvo
Tijekom proteklog razdoblja provedeno je u
14 edukativnih radionica za 20 djece i mladih s ciljem kvalitetnog strukturiranja slobodnog vremena kroz mentorski program u koji su bili uključeni deset parova volontera i djece, korisnika Centra i Doma za odgoj djece i mladeži Osijek.
-
Htjeli smo stvoriti sigurno okruženje za stvaranje pozitivnih promjena. Moramo biti svjesni da su to djeca koja dolaze iz nezahvalnih okolnosti odrastanja i da su im ovakva iskustva nužna da bi shvatili da ima potencijala za bolje sutra – kažu u Centru.
Volonteri, među kojima su većina studenti pomagačkih struka (
psiholozi, pedagozi, socijalni radnici…) su odigrali ključnu ulogu u ostvarivanju ciljeva projekta, pružajući podršku i mentorstvo djeci kroz edukativne radionice i kvalitetno strukturirano slobodno vrijeme.
To je podrazumijevalo aktivnosti poput
odlaska na klizanje, u kino ili kazalište, a kad su korisnici izrazili poseban entuzijazam, mogli su i otići u restoran.
Jedna od volonterki,
Aida Rušiti, podijelila je svoje iskustvo: "
Bilo mi je uistinu jako lijepo raditi na ovom projektu. Dobila sam priliku provoditi slobodno vrijeme s korisnicom, upoznati ju izvan zidova ustanove i zajedno smišljati aktivnosti i druženja. Jedno posebno iskustvo koje ću dugo pamtiti!"
Podrška kao ključ resocijalizacije
Uz
edukaciju i mentorski program, projekt je pružio i individualnu psihosocijalnu podršku djeci i roditeljima kako bi ih lakše proveo kroz resocijalizaciju. Projekt kao takav ima i svoj promotivni video spot koji možete pogledati
ovdje.
-
Ovi rezultati predstavljaju značajan korak u borbi protiv ovisnosti među djecom i mladima te pokazuju važnost volonterskog angažmana i zajedničkog djelovanja za bolju budućnost naše zajednice – kažu ponosno iz ove organizacije koja više od 17 godina djeluje u području promicanja sigurnosti djece i mladih te prevencije razvoja ovisnosti.
Projekt je financiralo
Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Partner na projektu bio je
Dom za odgoj i mladež Osijek, odnosno
Centar za pružanje usluga u zajednici.
Tekst i foto: Centar za nestalu i zlostavljanu djecu